Fornir, Drewno czy Laminat – który wybrać ?

person Napisany przez: YorkOnline list w: Pielęgnacja Mebli dnia: favorite Odwiedzin: 594

Zanim zdecydujecie się na jeden z nich, musicie wiedzieć co kupujecie. Za chwilę dowiecie się wielu ciekawych informacji, które zapobiegną kupowania kota w worku!  

Wydaje Wam się, że znajome jest tylko drewno ? A dwa pozostałe pojęcia to abstrakcja ? Gwarantuje Wam, że już kiedyś się z tym spotkaliście! W kwestii drewna to banalnie proste. Są to meble wykonane z naturalnego, litego drewna. Natomiast, jeśli chodzi o fornir czy laminat, musicie wiedzieć, że są to pewnego rodzaju wykończenia. Przejawiają się jako płyty, które przytwierdza się do mebli wykonanych z zupełnie innego materiału.

Ale po co to w ogóle ?

Czemu wszystko nie może być z drewna ? A dlatego, że nie zawsze z drewna możecie otrzymać oczekiwany wygląd. Oprócz tego rodzaj, z jakiego materiału wykonane są meble wpływają nie tylko na estetykę czy trwałość, no ale przede wszystkim na koszty. Każde z tych wykończeń ma swoje wady i zalety. A o tym poniżej !   

Zalety mebli drewnianych – jakość, która usprawiedliwia cenę !   

Na  pewno marzyły Wam się prestiżowe, drewniane meble. Jednak patrząc na cenę, zmieniliście zdanie? Niestety większość z Nas nie może sobie pozwolić na takie wydatki. A jak już kupisz drogie meble, to choćby miały się rozpaść, żal się z nimi pożegnać. Znasz to, prawda? Wracając do drewnianych kolekcji, kojarzą nam się z niebywałą elegancją i kunsztem. Wchodząc do mieszkania wyposażonego takimi meblami, ma się ochotę tak zostać. Elegancja, klasa i prestiż to tylko słowa, które do końca nie oddają wyjątkowości tych mebli. Drewniane meble charakteryzują się dbałością o detale oraz wykwintną stylistyką. Obok wizualnych zalet mebli z drewna, możemy wyróżnić także ich wytrzymałość i trwałość. To są meble na lata, a nie na lato! Wytrzymają ciężkie warunki i nawet okrutne użytkowanie. Nie straszne są dla nich dzieci czy pędzący czas. Lecz pamiętaj, one same o siebie nie zadbają !

Pielęgnuj i konserwuj !

Punktem numer jeden na liście troski o drewno jest dbanie o jego dobrą kondycję  i odpowiednia pielęgnacja. Nie wystarczy tylko przetrzeć szmatką kurzu. Tutaj wchodzimy w inny wymiar czyszczenia! Konserwacja jest bardzo istotna. Pamiętaj, żeby nigdy nie czyścić drewna mokrą szmatką! Drewno nie lubi wody, dlatego należy je czyścić suchą lub lekko wilgotną szmatką, ewentualnie szczotką o miękkim włosiu. Dużo poważniejsze plamy usuniesz specjalnie dedykowanym tylko dla powierzchni drewnianych środkami chemicznymi. Głównymi ich produktami są wosk czy olej. Drewno musi być regularnie natłuszczane! W innym wypadku zacznie Wam pękać i się kruszyć. Już wtedy nie będzie tak odporne na uszkodzenia. A ty będziesz żałować wydanych pieniędzy. Drewniane meble wymagają uwagi, aby służyć nam na dłużej.


Proponujemy w naszym sklepie kolekcję Pireus

Kolekcja Pireus

Furnir, Rornir? AAA ... FORNIR ! Co to takiego i czym się różni od drewna?

Jest to idealne alternatywne wyjście dla mebli z drewna. Co ważniejsze, nieco tańsze ! Fornir to cienkie, drewniane deski, zabezpieczone różnego rodzaju lakierami, lakierobejcami, bejcami i woskami. Są równie trwałe, a dzięki specjalnej obróbce nie grozi im rozsychanie czy pękanie. Mimo tego, tutaj jednak też musisz uważać na duże ilości wody czy wysoką temperaturę. Fornir w złych warunkach, łatwo się odkształca i przez to powstają mało estetyczne fałdki.

Zatem pojawia się pytanie,  jak dbać o fornir?   

Występują tutaj podobne zasady jak z drewnem. Jak dbasz, tak masz!   
Proponowany fornir u nas:

Stół fornir okrągły i 4 krzesła Sofia    

Komplet stół i 4 krzesła Sofia

Komplet Stół i 4 krzesła Sofia

Fornirowane meble są tańsze, niż te z litego drewna, lecz droższe od tych, które wykończono przy użyciu laminatu.

Laminat znajdziesz prawie wszędzie ! Dlaczego ?    

Mimo tego, że jest to najmniej naturalnie otrzymywany mebel, nic nie odbiera mu estetyki. Mimo słabszej jakości i wytrzymałości jak drewno czy fornir, laminat tez może się pięknie prezentować w Twoim domu. Laminat to sprasowane na gorąco materiały o różnych właściwościach fizycznych, dążąc do uzyskania idealnej mieszanki, która jest odporna i wytrzymała. O tak! O to chodziło ! Laminat jest w miarę odporny na wilgoć czy wysokie temperatury. Oprócz tego, łatwo się go czyści i nie wymaga to użycia specjalistycznych, drogich preparatów.    
Ze względu na proces produkcji i obróbki, możemy wyróżnić dwa rodzaje laminatu — CPL i HPL. Laminat CPL, ten mniej złożony, możesz znaleźć w blatach stołów, panelach ściennych, frontach meblowych, parapetach, drzwiach czy ościeżnicach. Natomiast laminat HPL ma więcej warstw i możesz go znaleźć w meblach kuchennych czy łazienkowych. Tam przyda Ci się coś odrobinę trwalszego!    

Laminat w naszym sklepie internetowym

Komplet Krzyżak Stół i 4 krzesła  

Komplet Krzyżak


Co więc wybrać — drewno, fornir czy laminat?    

Teraz skoro już wiesz czym się charakteryzują poszczególne, możesz wybrać samodzielnie! Wszystko zależy od  Twoich upodobań oraz jak wiadomo od finansów. Bierz pod uwagę także aspekt pielęgnacji mebli. Meble to niemały wydatek. Pamiętaj, że dzień w dzień będziesz na nie patrzeć! Jeśli chcesz wystawny i okazały stół na uroczyste rodzinne obiady, polecam drewno. Dla mebli mniej eksploatowanych — na przykład komód pod telewizor — proponuję fornir. Jeśli natomiast rozglądasz się za czymś wytrzymałym i łatwym do czyszczenia, np. meble dziecięce czy kuchenne, Twoim najlepszym wyborem będzie laminat.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Odzyskaj hasło