Kanapa, sofa czy wersalka ? Którą wybrać ?

person Napisany przez: YorkOnline list w: Porady dnia: favorite Odwiedzin: 136

Zastanawiałeś się czy kanapa i sofa to to samo ? A czym jest wersalka ? Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości. Dziś poznasz podstawowe podobieństwa i różnice pomiędzy wymienionymi modelami mebli. Dzięki temu z łatwością wybierzesz wypoczynek spełniający Twoje potrzeby i oczekiwania.

Najpierw trochę historii...
Pochodzenie słowa ,,kanapa'' wywodzi się od włoskiego słowa ,,cassapanca''. Oznacza to specyficzną, włoską skrzynię. Od starożytności pojawiały się różne modele dzisiejszej kanapy. Minęło wiele stuleci zanim kanapa przyjęła współczesny kształt.Taka, którą znamy dziś – z oparciem, poręczami i miękkim siedziskiem, pojawiła się dopiero od XVII-XVIII wieku. Największą popularnością cieszy się kanapa o konstrukcji szkieletowej z oparciem sięgającym do połowy pleców lub do szyi. Oprócz wygody korzystania dziennego z kanapy, posiada ona również funkcjonalną rozkładaną funkcję spania. Natomiast sofa pierwszy raz pojawiła się w Turcji. Mebel był wyściełany poduszkami oraz posiadał boczne wałki zamiast poręczy. Co więcej, charakteryzował się miękkim owalnym oparciem. Wersalka natomiast wywodzi się od wielofunkcyjnych mebli do siedzenia i spania takich, jak amerykanka czy tapczan. W obecnej formie rozpowszechniona od III ćw. XX wieku. Nazwa ta występuje tylko w Polsce i pochodzi od Wersalu, pałacu królewskiego pod Paryżem.

Różnią się wizualnie ?
Kanapa będzie funkcjonowała jako mebel do siedzenia i spania. Może posiadać kilka różnych form funkcji spania. Funkcja spania może być w postaci Delfina, Leoparda, Wózka, itd. Ale o tym opowiem innym razem. Zatem to co odróżnia kanapę od sofy to możliwość rozłożenia i przekształcenia w łóżko. Sofa nie posiada funkcji spania. Co więcej, sofa zazwyczaj jest mniejsza od kanapy. Wyglądem przypomina rozbudowany fotel dwu- lub trzyosobowy. Wersalka natomiast składa się z podstawy w formi skrzyni prostokątnej oraz dwóch ram tapicerowanych, połączonych metalowymi łącznikami. Jedna strona stanowi oparcie, a druga siedzisko. Po rozłożeniu siedzisko i oparcie tworzą jedną powierzchnię spania. Wersalka może być a boczkami, bądź bez nich.

Poniżej zdjęcia poglądowe:

sofy

Sofa

kanapy (przykładowe rozkładanie DL)

Sofa DLRozkładanie DL

Rozkładanie DL

wersalki

Rozkładanie wersalka

Jednak jak zdecydować, co kupić ?
Przy zakupie jakiegokolwiek mebla, musisz znać jego przeznaczenie. Twój mebel może być do sypialni, do pokoju gościnnego, do salonu czy nawet no gabinetu. Musisz wiedzieć czego potrzebujesz. Jeśli chcesz znaleźć mebel o kompaktowych wymiarach, z wygodnym siedziskiem, ale bez potrzeby istnienia funkcji spania, polecam sofę. Jest to najprostszy mebel, który doda przytulności oraz zadba o estetykę wnętrza. Jednym z przykładów mogą być najmodniejsze w tym sezonie fotele i sofy Amorinito w kształcie muszelki. Prezentują się rewelacyjnie !
Zobaczcie sami: (Sofa Muszelka Amorinito )

Sofa Amorinito

Jeśli natomiast stawiasz na funkcjonalność, proponuję kanapę bądź wersalkę. W salonie bądź pokoju gościnnym jest to niezmiernie istotne, jeśli potrzebujesz dodatkowego łóżka. Co więcej, oba meble mogą także być wykorzystywane do spania codziennego. Oznacza to, że jeśli masz niewielkie mieszkanie i nie możesz pozwolić sobie na łóżko. To nic się nie martw! W dzień będziesz mieć wspaniały mebel reprezentacyjny, gdzie zaprosisz znajomych na wieczorny mecz bądź plotki. Natomiast w nocy wersalka czy kanapa przeobrażą się w wygodne łóżko. Warto wybierać meble z dużą powierzchnię spania, dla komfortu. Proponuję tutaj np. kanapę Fiore. Posiada ona funkcję spania 200 – 145. (Kanapa Fiore )

Kanapa FioreKanapa Fiore

Podobnie wygodnym rozwiązaniem jest wersalka, którą prezentujemy obok. Wersalka Patryk to świetne rozwiązanie. (Wersalka Patryk )

Wersalka Patryk

Możesz zamówić także zwykłą wersalkę finkę bez boków u nas tylko za 599 zł! ( Wersalka Finka )
Poniżej zdjęcie poglądowe

Wersalka Finka

#wersalka #kanapa #sofa #mebledosalonu #yorkmeble #salonmeblowy #design #newdesign #furniture #lovefurniture #homesweethome #salon #umeblujsię #furnitureforyou #homeandyou #furniture #design #interiordesign #interior #home #poland #homedecor #furnituredesign #meble #wood #architecture #modern #homedesign #style #designer #decoration #decor #inspiration #interiors #table #art #warsaw #house #loft #handmade #chair #instagood #photooftheday #polska #woodworking #yorkmeble #salonmeblowy #salon #livingroom #homesweethome #homeandyou

Powiązane z tagami

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Odzyskaj hasło