Kanapa skórzana – jak odróżnić skórę naturalną od sztucznej?

person Napisany przez: YorkOnline list w: Porady - czyli jak wybrać meble idealne dnia: favorite Odwiedzin: 86

Zamierzasz kupić kanapę i zastanawiasz się nad wyborem tapicerki - skóra naturalna czy sztuczna, tzw. ekologiczna? Takie pytanie bardzo często zadają osoby, które mają zamiar kupić meble tapicerowane. Choć na pierwszy rzut oka nie zawsze da się odróżnić, czy oglądany mebel to kanapa wykonana ze skóry naturalnej, czy ekologicznej to warto poznać różnice między tymi materiałami.

Kanapa wykonana ze skóry naturalnej, czy sztucznej?

Niewątpliwie, pomieszczenie, w którym znajduje się skórzana kanapa, zyskuje prestiżowy i elegancki charakter. To typowo luksusowe rozwiązanie, które nie jest jednak rozwiązaniem najtańszym, ale trzeba przyznać, że skóra prezentuje się świetnie w każdym wnętrzu. Dodatkowym atutem jest fakt, że kanapy wykonane ze skóry wyróżnia również wysoka trwałość i stosunkowo łatwy sposób czyszczenia. Istotne jest jednak to, na jaki typ obicia się zdecydujemy – naturalny czy skóropodobny, sztuczny. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety obu materiałów, wszak mebel ten, determinuje wygląd pomieszczenia.

Kanapy ze sztucznej skóry będą z pewnością o wiele tańsze. Jest to bardzo dobry wybór w sytuacji, gdy poszukujemy eleganckiego wyposażenia, jednak z różnych przyczyn nie chcemy obciążać domowego budżetu. Sztuczna skóra ekologiczna to materiał służący do obicia mebli dostępnych w niższym przedziale cenowym. Kanapy ze sztucznej skóry dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych oraz w różnych modelach.

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Krótko po zakupie, materiał skóropodobny wygląda dobrze i trudno odróżnić go od prawdziwej skóry. Mimo to, z upływem lat, różnice pomiędzy tymi dwoma tworzywami stają się zauważalne. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że eko-skóra będzie z czasem ulegać pękaniu i niszczeniu oraz zacznie po prostu odpadać. Proces ten można zaobserwować przede wszystkim w miejscach, które są intensywnie użytkowane i narażone na ścieranie, np. podłokietniki, czy siedzenia. Nie są to ubytki, które można niezauważalnie załatać. Pozostaje kosztowna wymiana tapicerki albo wymiana kanapy na nowy model. Kanapa wykonana ze sztucznej skóry jest więc mniej wytrzymała niż naturalna. Gdy oczekujemy wyższej trwałości, jedynym rozwiązaniem będzie znalezienie mebli z dożywotnią gwarancją producenta.

Jak rozpoznać prawdziwą skórę?

Jak odróżnić skórę naturalną od sztucznej? Choć na pierwszy rzut oka, kanapy wykonane ze skóry naturalnej i ekologicznej mogą wyglądać identycznie, jest kilka sposobów na rozpoznanie, która tapicerka jest sztuczna, a która naturalna. Najlepiej dokonać tego przez dotyk. Kanapa wykonana ze skóry naturalnej oddycha, jest niesamowicie miękka, grubsza i sztywniejsza od sztucznej skóry. To jakość, której nie da się podrobić. W przypadku skóry ekologicznej poczujesz, że materiał jest stosunkowo śliski i cienki. Drugim sposobem jest powąchanie tapicerki. Jest jeszcze jeden argument „za” kanapą wykonaną ze skóry naturalnej – zapach! Nawet najlepszej jakości kanapa wykonana ze sztucznej skóry nie będzie pachniała tak, jak kanapa wykonana ze skóry naturalnej. Skóra naturalna ma swój specyficzny, niepodrabiany zapach, który wypełnia całe wnętrze – ekoskóra nie. To, czy kanapa wykonana jest ze skóry ekologicznej, czy naturalnej, poznasz oczywiście po cenie. Kanapa z tapicerką ze skóry naturalnej będzie o wiele droższa, niż w wersji ze skóry sztucznej, jednak prestiż, jaki wnosi do pomieszczenia kanapa wykonana ze skóry naturalnej, jest warta swojej ceny.

Skórzana kanapa: wysoka jakość i wytrzymałość

Wyposażenie tapicerowane prawdziwą skórą wyróżnia się ponadczasowością, elegancją i prestiżem. Wysoka jakość jest tutaj tym, co zdecydowanie przemawia na korzyść tego typu mebli. Co więcej, obicie kanapy nie będzie ulegać niszczeniu, a raczej stopniowemu starzeniu się, które często dodaje jej zupełnie nowego charakteru i vintage’owego uroku. Prawdziwa skóra to materiał „oddychający”, przepuszcza powietrze, jest dobra dla alergików i bezproblemowa w czyszczeniu. W przypadku zniszczenia skórzanej tapicerki można naprawić większość uszkodzeń. Regularna konserwacja dodatkowo przedłuży jej żywotność. Oczywiście należy pamiętać, że pomiędzy rodzajami obić mogą występować znaczące różnice. Tapicerka ze skóry ekologicznej jest podobnie trwała, co ze skóry naturalnej i jest równie łatwa w konserwacji. Podobnie, aczkolwiek kanapy wykonane ze skóry naturalnej będą zdecydowanie odporniejsze na powstawanie zabrudzeń oraz odkształceń.

Na co się zdecydować?

W naszej ofercie znajdziesz kanapy w korzystnych cenach, a w przypadku większych zakupów, masz możliwość rozłożenia ich na raty. Jeżeli, któraś z naszych kanap wpadła Ci szczególnie w oko, zapytaj - wiele mebli mamy dostępnych od ręki.

Co zrobić, gdy nadal nie wiesz, którą kanapę wybrać? Podsumujmy. Kanapa wykonana ze skóry naturalnej to elegancki wybór na lata. W przypadku, kiedy cena ma znaczenie, wybierz sztuczne skóry na kanapę. W naszej ofercie znajdziesz meble tylko polskich producentów. Zobacz nasze modele i wybierz swoją nową kanapę!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień