Jak wybrać materac idealny, czyli o metodzie pięciu kroków

Czy myślałeś kiedyś o tym, jak wiele czasu spędzasz na materacu?  Zakładając,  że  sypiasz  około  siedmiu  godzin każdego  dnia,  tygodniowo  spędzasz  na  nim  aż  49  godzin, czyli więcej niż dwie doby! Powinieneś więc zadbać o to, żeby był wygodny i dostosowany do Twoich potrzeb.
Pierwsze  Ogólnopolskie  Badanie  Jakości  Snu  mówi,  że zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie wygodny materacodpowiednie łóżko jest jednym z najważniejszych czynników  wpływających  na  jakość  snu  (twierdzi  tak  aż 61% badanych zapytanych o to, jakie czynniki najmocniej wpływają na jakość snu). Jak więc wybrać idealny dla siebie model? Pamiętaj, że nie ma lepszego sposobu na wybór materaca niż testowanie „na własnej skórze”. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że konkretny model spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. W trakcie testowania kolejnych materacy postępuj według metody 5 kroków:

1. Poczuj się jak we własnej sypialni
Testując materac, spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Zdejmij płaszcz, poluźnij krawat i ułóż się wygodnie na materacu – rozluźnij się i nie wstawaj z niego po kilku sekundach.

2. Wypróbuj różne pozycje
Połóż  się  w  takiej  samej  pozycji,  w  jakiej  kładziesz  się w domu. Obróć się na plecy, na brzuch i na boki. Sprawdź co czujesz i czy łatwo jest Ci przewracać się boku na bok.

3. Poczuj krzywiznę swojego kręgosłupa
Jeśli materac, który testujesz wydaje Ci się dobry, przewróć się z powrotem na plecy i sprawdź, jak materac dopasowuje się do naturalnej krzywizny Twoich pleców. Wykonaj tzw. test płaskiej ręki. Leżąc na plecach, włóż płaską dłoń między swoje plecy a materac. Jeśli możesz zrobić to z łatwością i czujesz sporą wolną przestrzeń między dłonią, kręgosłupem i materacem, oznacza to, że materac jest dla Ciebie najprawdopodobniej zbyt twardy. Z drugiej strony, jeśli włożenie ręki między materac a plecy jest zupełnie niemożliwe, prawdopodobnie testowany materac jest zbyt miękki.

4. Połóż się na boku
Połóż  się  na  boku  i  poczuj,  jak  materac  współpracuje z Twoim ciałem. Jeśli masz wrażenie, że za chwilę ponownie przeturlasz się na plecy, oznacza to, że materac jest zbyt  twardy.  Jeśli  za  bardzo  zapadasz  się  w  materacu, a położenie się na drugi bok sprawia Ci trudność – materac jest zbyt miękki.

5. Wspólny wybór
Nie  zapomnij,  że  jeżeli  poszukujesz  podwójnego  łóżka, Twój partner bądź partnerka również muszą uczestniczyć w procesie testowania materaca!

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast Lub Odzyskaj hasło